آرتــا تجــارت آرمـــه

واردات از چین و دبی

واردات یکی از اصلی ترین حوزه های بازرگانی و تجارت بین المللی است. لزوم تجربه و تسلط به قوانین تجارت بین المللی در امر واردات و صادرات کالا، فعالیت در این زمینه را به حوزه ای تخصصی تبدیل کرده است.

واردات از چین

شاید با گفتن این جمله که این جنس چینی هست، کمی در خرید کالا تامل کنید، اما تمام کالاهای چین، به اصطلاح جنس بُنجل چینی نیستند، بلکه بسیاری از آن‌ها از مواد با کیفیت بالا ساخته شده است. چه بپذیریم چه نپذیریم، امروزه کشور چین توانسته با کمک نیروی کار ارزان و قیمت کم، محصولاتش را به بازار جهانی صادر کند. به همین دلیل سرمایه‌داران و واردکنندگان به فکر ورود کالای چینی به ایران می‌کنند، به خصوص بعد از تحریم‌هایی که دوباره به ایران برگشته است. اگر شما هم تصمیم دارید به این مسیر واردات قدم بگذارید، خواندن نکاتی که در اینجا گفته شده است، کمک‌تان می‌کنند. واردات کالا از هر کشوری مراحلی دارد که باید آن را طی کرد.در ادامه با مراحل واردات کالا از چین آشنا خواهید شد.

قبل از هرچیزی باید ببینید کالایی که قصد واردات آن را دارید کالای مجاز است یا مشروط یا ممنوع. کالایی که وارد می‌کنید باید در دسته مجاز قرار بگیرد که در ادامه راجع به کالاهای پرسود وارداتی از چین برایتان خواهیم گفت.

مراحل واردات از چین

چند مرحله اصلی را برای واردات از این کشور به ایران باید بگذرانید. این مراحل عبارت است از:

انتخاب محصول

با توجه به شرایط کشور چین و همچنین شرایط واردات ایران، کالا را انتخاب کنید. در نظر داشته باشید کالایی که انتخاب کردید، ممکن است در شهرهای مختلف چین، با کیفتی‌های متفاوت تولید شود. در نتیجه حواس‌تان به کیفیت محصول مورد نظرتان نیز باشد.

انتخاب فروشنده

حالا باید کارخانه، تولید کننده و یا شرکت مورد نظر را اعتبار سنجی کنید. در چین فروشنده‌ها چند دسته‌اند: تولید کننده، مونتاژ کننده، شرکت‌های بزرگ و کوچک، شرکت‌های وارد کننده. با توجه به گروه کالایی که انتخاب می‌کنید، فروشنده را می‌توانید از طریق سرچ در وب سایت‌های بیزینس تو بیزینس، مثل علی بابا پیدا کنید که اطلاعات تماس تولیدکننده‌های چینی را بدست آورده و  با آن‌ها مکاتبه کنید.

دریافت مشخصات فنی و نمونه کالا

بهتر است برای آنکه از گول زدن برخی از فروشندگان چینی در امان بمانید، قبل از خرید، یک نمونه کالا دریافت کرده و به دقت آن را بررسی کنید. لیست قیمت هم در همین گیر و دار بگیرید. قابلیت خود را به عنوان یک ایرانی برای تخفیف گرفتن، فراموش نکنید. از آن در این مورد نیز استفاده کنید.

دریافت پیش فاکتور

قبل از دریافت پرفورما یا همان پیش فاکتور بر سر قیمت و نحوه پرداخت و تحویل کالا توافق کنید. همزمان از چند شرکت چینی معتبر، پیش فاکتور دریافت کنید و بهترین و مناسب‌ترین آن‌ها را برای خرید نهایی انتخاب کنید.

ارسال حواله

حالا باید بخشی از مبلغ را به صورت درآمد ارزی با دلار یا یوان حواله بزنید تا در صورت عدم موجودی کالا، تولید کننده اقدام به تولید کالای مورد نظر شما کند.

ثبت سفارش

تا چند سال قبل، ثبت سفارش، قبل از ورود کالا انجام می‌شد تا روند ترخیص زودتر انجام شود. اما در حال حاضر برای ثبت سفارش باید شماره قبض انبار را داشته باشید. بعد از ثبت سفارش کد اظهار کالا باید به سیستم گمرک ابلاغ شود که معمولا حدود یکی دو روز زمان می‌برد.

دریافت اطلاعات گمرکی

در اینجا باید از تعرفه گمرکی و شرایط ورود کالا به کشور باخبر باشید. هزینه‌های گمرکی و حمل و نقل را در نظر بگیرید و قیمت نهایی کالا را محاسبه کنید. قیمت نهایی تمام هزینه‌های کالا از خرید تا ترخیص و حمل و نقل است.

ترخیص کالا

در این مرحله ثبت سفارش انجام می‌شود که برای این کار نیاز به کارت بازرگانی دارید. اگر کالای شما نیاز به استاندارد اجباری داشته باشد، به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و اگر باید از نهاد یا ارگانی خاصی مجوز ورود بگیرد، در این مرحله انجام می‌شود. برای ترخیص شما به قبض انبار، بارنامه،  پکینگ لیست، پیش فاکتور، و گواهی مبدا نیاز خواهید داشت.

هزینه واردات از چین

هزینه‌ای که برای شما در این مسیر آب می‌خورد به موارد زیادی بستگی دارد. هزینه‌ها شامل خرید کالا در مبدا که فوب کالا نامیده می‌شود، هزینه‌های حمل و نقل، انبارداری، باربری، تخلیه، کارشناسی کالا و… است. جمع هزینه‌های زیر، قیمت واردات کالا را به شما می‌دهد.

قیمت خرید کالا از کارخانه چین که معادل حواله یوان و کارمزد آن است.

هزینه برداشت کالا از کارخانه تا بندر یا فرودگاه

ترخیص از گمرک چین و حمل هوایی یا دریایی به گمرک ایران

ترخیص کالا از گمرک ایران

خروج از گمرک ایران و حمل تا انبار موردنظر

با جمع مبالغ فوق، هزینه واردات از چین را می‌توانید محاسبه کنید.

مشاوره واردات از چین

بهترین کالا برای واردات، کالاهایی مانند دارو، وسایل مصرفی مثل دستکش، تجهیزات پزشکی، وسایل الکترونیکی، لوازم دیجیتال، وسایل کشاورزی، پوشاک، کیف و کفش است. این کالاها جزو پرسودترین کالاهایی است که می‌توانید از چین وارد کنید.

میزان سرمایه لازم برای واردات، با توجه به زمینه فروش کالای چینی شما در بازار ایران دارد. کیفیت کالای چینی در شهرهای مختلف چین و تولیدکننده‌های مختلف، متفاوت است. بنابراین قبل از خرید حتما مطمئن شوید کالا و تولیدکننده‌ای که انتخاب کردید، حتما کیفیت مورد نظر شما تامین کند. بیشتر از آن که سرمایه مهم باشد، بازارسنجی شما و نیاز مشتریان شما اهمیت دارد.

بهتر است قبل از هر چیز با فرهنگ بازار چین آشنا شوید. دانستن زبان چینی نیز در این مسیر به شما کمک خواهد کرد.

چینی‌ها یک اصطلاحی دارند به نام : گو آن شی. یعنی چی؟ روابط مستحکم تجاری و اجتماعی باعث سوددهی دو طرفه می‌شود که چینی‌ها خیلی به آن عقیده دارند.

تنظیم یک قرارداد که تمام جزییات از شرایط پرداخت تا نحوه حمل گرفته، بین تولید کننده چینی و شما که یک خریدار ایرانی هستید، باعث می‌شود ریسک معامله و اختلاف نظر بین دو طرف به حداقل برسد.

برای خریدهای عمده، حمل دریایی و دریافت با کانتینر مناسب‌ترین گزینه است. اما برای واردات جزئی حمل هوایی، سریع‌تر و امنیت بیشتری دارد.

واردات از دبی

در سال های اخیر، واردات از دبی رنگ و بوی تازه تری به خود گرفته است. طبق شاخص پیچیدگی اقتصادی (ECI) امارات متحده عربی نیز یکی از پیچیده ترین اقتصادهای جهان را تشکیل می دهد. دولت امارات متحده عربی بر اساس یک برنامه اقتصادی بسیار قوی، موفق به جذب تعداد قابل توجهی از کارآفرینان خارجی شده است. این کار آفرینان به دنبال فرصت های توسعه و گسترش کسب و کارها در خاورمیانه و از جمله دبی هستند.

دبی دروازه ای درخشان به خلیج فارس

تا چندسال اخیر نفت در قالب فراورده های نفتی مختلف، بیشترین میزان صادرات در امارات را به خود اختصاص داده بود. بر اساس گزارش های اخیر، نفت خام و تصفیه شده به ۱۰۰ میلیارد دلار در سال رسیده است. همچنین صادرات محصولات مبتنی بر نفت، بیش از ۶۰ درصد کل صادرات کشور امارات را تشکیل می دهد. با این حال، دبی و دیگر شهرهای امارات متحده عربی با موفقیت صادرات طلا، آلومینیوم و دیگر فلزات را نیز در دست دارند. امارات متحدۀ عربی سابقه طولانی تجارت با ایران دارد، به خصوص در دبی که در آن یک جامعه تجاری بزرگ ایرانی وجود دارد. حجم تجارت بین ایران و دبی تنها در حدود ۱۰ میلیارد دلار در سال تخمین زده می شود.

شهر دبی در ساحل شمالی عربستان واقع شده است. در دهه ۵۰ دبی تنها یک بندر کوچک تجاری و ماهی گیری بود. اما در حال حاضر این شهر مملو از آسمان خراش ها، بنادر و سواحلی است که تجارت های بزرگ را در کنار جاذبه های گردشگری قرار داده است. کلیساها و معابد هندو با مساجد دبی، ترکیبی چشم نواز را به وجود آورده است.

با اینکه افراد زیادی از اقوام و فرهنگ های مختلف برای تجارت و حتی تفریح به دبی قدم می گذارند، دبی مکانی به دور از جرم و جنایت است. همین امر موجب رشد حیرت انگیز کسب و کار های بزرگ و کوچک در این شهر گردیده است. مرکز شهر جدید دبی، مجموعه ای از آسمان خراش ها و در کنار جاده شیخ زاهد است. برج های امارات در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل دهه ۲۰۰۰ ساخته شده اند و دارای انواع هتل های گرانقیمت و دفاتر دولتی است. حمل و نقل از دبی به ایران با توجه به تمامی اتفاقاتی که در خاورمیانه در حال رخ دادن است امری است که نیاز به بررسی دارد.

بنادر پر رونق در دبی

 دبی با توجه به اندازه و پیچیدگی دو بندرش به نام های بندر رشید و بندر جبل علی، توانسته است بر بازارهای کالا و صادرات خاورمیانه غالب شود. 

 بندر جبل علی

بندر جبل علی، واقع در منطقه آزاد جبل علی و تقریباً در ۳۵ کیلومتری جنوب غربی دبی قرار دارد و یک شهر بندری است. بندر جبل علی جزو بزرگترین بنادر دریایی در خاورمیانه است و نهمین بندر بزرگ و شلوغ در جهان شناخته می شود. ساخت بندر جبل علی در سال ۱۹۷۶ آغـاز و در سال ۱۹۷۹ با تکمیل عملیاتی در بندر رشید، برای تجارت گسترده توسط ملکه الیزابت دوم به طور رسمی افتتاح گردید. این بندر دارای اسکله های بی شماری است. در واقع جبل علی یک منطقه آزاد اقتصادی تجاری است و یکی از مناطق مهم اقتصادی جهان و خاورمیانه نیز به شمار می رود. 

 بندر رشید

بندر رشید از سال ۱۹۷۲ افتتاح گردیده است. این بندر دارای بندرگاه های کروز معروف به “مینا راشد” است. شاید گفتن این مطلب خالی از لطف نباشد که بند رشید در دبی تنــها ترمینال کشتی کروز در جهان شناخته شده است. این بندر سالانه میزبان حدود ۵۰۰۰۰۰ نفر در ترمینال کروز مسافرتی خود در دبی است.

 مزایای واردات از دبی به ایران

 واردات از دبی، حمل و نقل و ترخیص به ایران کم هزینه و مقرون به صرفه است. چرا که دبی در همسایگی ایران بوده و بازرگانان با سرعت و هزینه کمتری نسبت به کشورهای دیگر می توانند محموله ی خود را وارد کشور کنند. این امر منجر به علاقه زیاد بازرگانان ایرانی به تجارت و واردات کالا از دبی شده است. 

 نکته دیگر در شرایط فعلی این است که، واردات از دبی منجر به تسهیل روند خرید محصولات کشورهایی می شود که در حال حاضر ایران را تحریم کرده اند. در واقع شرکت های ایرانی می توانند محصولات موردنظر خود دبی را به عنوان مقصد دریافت کننده کالا معرفی کنند و پس از ورود محموله وارداتی به دبی برای ارسال آن به ایران اقدام کنند.

 البته باید دانست که برای صادرات از دبی به ایران ملزم به طی کردن تشریفات واردات از دبی و پرداخت حقوق گمرکی هستند. همچنین برای واردات کالا از دبی، فرد باید ابتدا درصدی از ارزش کل کالا را به عنوان حقوق گمرکی به دولت امارات بپردازد. 

 طبق آنچه گفته شد می توان نتیجه گرفت واردات از دبی، امتیازات بسیار زیادی برای تجار ایرانی به همراه دارد. اگر شما هم در عرصه تجارت فرامرزی فعالیت می کنید و علاقه مند به واردات کالا از دبی شده اید، مجموعه های بازرگانی می توانند شما را  در این امر یاری کنند.

 اگر قصد دارید به آسانی و با صرف زمان کم اقدام به تجارت در بازار دبی کنید، فرآیند واردات کالا از دبی را به شرکت بازرگانی سپاهان همراه بسپارید تا ترخیص کاران فعال و با تجربه این شرکت با استفاده از تجربه های خود در این زمینه منجر به کاهش زمان و هزینه  فرآیند واردات کالا از دبی بوسیله انتخاب بهترین شیوه حمل کالا به داخل کشور و بسیاری از فعالیت های سودمند دیگر برای شما بشوند.

تهیه شده توسط آرتا تجارت آرمه

تهیه شده توسط آرتا تجارت آرمه

تیم ما در تلاش است بهترین مقالات و محتوا در زمینه کسب وکار و بازرگانی، را در اختیار بازدیدکنندگان قرار دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.